Павлівна Войлочна (сорт Томентоза), або імператорська дерево, часто вибирають для висадки на невеликих присадибних ділянках. Спочатку воно приваблювало фермерів своїми декоративними якостями. Однак ті, хто звик мислити на перспективу, швидко зрозуміли, що дерево може приносити і додаткову користь:
Як раннього медоноса.
Як джерело цінної деревини і біопалива.
Висаджувати культуру можна насінням і саджанцями. Крім того, Павловнія повстяна дає крислату крону, створюючи затінені ділянки у дворі і за його межами. Щільні великі листи допомагають очистити повітря від шкідливих домішок, а потужна коренева система при своєму розростанні здатна поставляти цінні поживні речовини іншим рослинам, висаджених неподалік.
На батьківщині культури – в Китаї – існує повір’я, що навіть один саджанець Павловнії на ділянці здатний приносити щастя і удачу. Тепер ми знаємо, що це дійсно так!
Павловнія повстяна має такі характерні ознаки:
1) Велике м’ясисте листя з соковитою зеленим забарвленням. Завдяки їм дерево отримало назву «Адамова». Деякі люди вважають, що саме такі листи могли використовуватися замість одягу для найпершого чоловіка на землі.
2) Крона розлогою форми.
3) Потужний стійкий стовбур, покритий сіруватою корою. У діаметрі досягає 0,8 м.
4) Великі квіти з приємним ароматом (злегка нагадує ваніль). Їх забарвлення варіюється, від блідо-блакитного до насиченого фіолетового. За формою витягнуті, як дзвіночки, ростуть окремими суцвіттями у вигляді мітелок. Серцевина квіток яскраво-жовта, моментально привертає бджіл.
Адамове дерево відрізняється скороченим циклом зростання і раннім періодом цвітіння, а саме в середину весни. Найцікавіше те, що першими з’являються квіти, і тільки після цього починають формуватися і розпускатися листя.
Для висадки Павловнії повстяної зазвичай підбирають сонячну ділянку, захищений від сильних вітрів. Перед висадкою проводять підготовку грунту, очищаючи його від дрібного сміття, залишків торішніх рослин і бур’янів, і мульчують ґрунт.
Догляд за культурою досить простий. Але в перший рік після висадки в ґрунт необхідно провести кілька підгодівлі (наприклад, навесні – азотисті, восени – добрива з фосфором і калієм). Дуже важливо стежити за поливом, чергуючи його з розпушуванням грунту.