Характеристики деревини Павловнії
Деревина світла, з медовим або світло – сірим відтінком. Має характерний шовковистий блиск, що виділяє її з подібних видів промислової деревини. Деревина Павловнії – одна з найм’якших у світі. Вага 1 м3 складає всього 250-310 кг. Саме за легкість та унікальну міцність деревину павловнії часто порівнюють з алюмінієм. Серед фахівців виник навіть такий летючий вислів – «дерев’яний алюміній». Не має схильності до розріскування та зміни форми. Одночасно є стійкою до утворення грибків і практично не гниє. Відповідно, має чудові водовідштовхуючі властивості.

Висадка Павловнії 2019 рік. Висота дерев 6-7 метрів. Фото з дрона
Павловнія має характерний прямий і стійкий до викривлення стовбур з контрастним інтенсивним дизайном з прямими волокнами. Так як деревина м’яка і зерниста за структурою, не має запаху, легка та гладка, практично не має сучків – є чудовою сировиною для столярних та теслярських робіт. Завдячуючи таким унікальним характеристикам, ця деревина є цінним матеріалом для виробництва меблів та одним з найкращих матеріалів для будівництва. Адже одночасно має і високий індекс міцності(індекс міцності на стиснення деревних волокон павловнії складає 281 кг/см2). Матеріал з павловнії легко піддається обробці, добре всмоктує фарби, клеї та лаки – це дозволяє максимально економно витрачати ці засоби покриття.
Будівництво та побут
Показники співвідношення ваги та міцності деревини павловнії є дійсно унікальним. В поєднанні з цим, дночасно володіючи високою температурою загоряння та показникам стійкості до стиснення і ізоляційним властивостям павловнія широко використовується в будівельному секторі: при зведенні будинків, облаштуванні підлоги, несучих конструкцій, опор, балок, стель і т.п. Також актуальне використання деревини павловнії для декоративного покриття, як оббивочного матеріалу, фурнітури, дверей та будь-яких меблів.
Високе співвідношення міцності та ваги, що характеризується також і пониженим поглинанням вологи і стійкістю до атмосферних впливів, виводить деревину павловнії на перші позиції у виборі сировини для суднобудування, авіабудування, виробництва спортивних товарів: дощок для серфінгу лиж, сноубордів, а також для обшивки саун, бань, басейнів і взагалі для будь-чого, де потрібна якісна, естетична та легка деревина.
Завдяки звукоізоляційним та звукопоглинаючим властивостям в поєднанні з уже згадуваною легкістю та міцністю, павловнія віками використовувалась для виробництва музичних інструментів, іграшок, а також у виробництві обладнання для концертних приміщень та судій звукозапису. До речі, саме із павловнії виготовляють легендарне японське взуття – сабо!
Легка та міцна деревина павловнії користується великим попитом у секторі пакування для виробництва коробок, контейнерів, піддонів для транспортування. В умовах глобалізації та постійного зростання об’єму онлайн-шопігну порівняно з попереднім часом потреба у подібній якісній деревині також постійно зростатиме.
Деревина павловнії є відмінним ізолятором і одночасно дуже стійка до розтріскування та диму, а також до дії високих температур. Традиційно її використовують для виправлення викривлень чи перекосів, нагріваючи полум’ям або жаром перед використанням. Через стійкість до розтріскування під дією тепла деревину павловнії використовують в інтер’єрах приміщень з високою амплітудою коливання температур та потенційно пожежонебезпечних.
Антибактеріальні та репелентні властивості деревини павловнії
Поясненням дивовижних консервуючих властивостей деревини Paulownia є танін.
Таніни – це загальний термін для позначення в’яжучих речовин, що містяться переважно в насінні. Танін перешкоджає процесам загнивання деревини. Також деревина павловнії містить сезамін, паулонін і гліменол – речовини, що відлякують комах-шкідників та пригнічують грибки. Вміст цих трьох речовин характерний саме для деревини павловнії і обумовлює її антисептичні, антибактеріальні та мотилезахисні властивості.
Деревина Paulownia незвичайна тим, що є злегка лужною – з pH 7,0-7,5. Тим часом як більшість порід деревини мають показник pH від 4 до 7.
Чим це корисно?
Наприклад, шовкова нитка, що використовується для виготовлення одягу, є продуктом життєдіяльності тутового шовкопряда. Тому є тваринним білком зі слабкою кислотністю, подібною до кислотності шкіри людини. Одяг із шерсті, кашеміру, хутра, шкіри також злегка підкислюється.
Деревина павловнії залишається нейтральною або ж слаболужною, навіть коли з неї виготовляють дошки, тому зберігання речей в комоді з павловнії допомагає запобігти окисленню та псуванню!
Цей науковий факт пояснює давню китайську традицію зберігати святкові речі у комодах та шафах з павловнії.
Однак використання сучасних відбілюючих засобів змінює pH деревини, і вона може втратити свої первинні властивості. Обов’язково враховуйте це, обираючи меблі з павловнії або плануючи їх виготовлення власноруч!